close

معرفی انواع اره دستی نجاری برای برش چوب و کاربرد ا

logo

معرفی انواع اره دستی نجاری برای برش چوب و کاربرد اره های مخصوص چوب
اره دستی نجاری یکی از ابزارهای مورد استفاده در صنعت چوب و نجاری است. نجاری، صنعتی با قدمت چند هزارساله است که از دیرباز همراه بشر بوده و درگذر زمان نه‌تنها از بین نرفته است بلکه روز به روز کامل‌تر و پیشرفته‌تر نیز شده است. ابزار این صنعت نیز به مرور زمان دستخوش تغییراتی در نوع، جنس و شکل ظاهری شده‌اند و طبیعتاً به سمت تکامل رفته‌اند و امروزه به مدد این ابزار مدرن و البته ذوق نجاران شاهد خلق سازه‌های چوبی زیبا هستیم که حس و حالی از گرما و زیبایی طبیعت را به محیط زندگی و کار انسان می‌بخشند.
اره دستی چوب بری یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین ابزار موجود در صنعت نجاری است. در کل به هر ابزاری که کار برش چوب را انجام می‌دهد اره نجاری می‌گویند. اره‌ها از یک تیغه، زنجیر یا سیمی با یک لبه تیز دندانه‌ای ساخته می‌شوند.
اره‌های نجاری به دو دسته کلی اره‌های دستی و اره‌های برقی طبقه‌بندی می‌شوند. هرکدام از این طبقه‌بندی‌ها نیز برای خود انواع مختلفی را دارند که در این نوشته با انواع اره دستی نجاری آشنا خواهید شد و به‌اختصار کاربرد هرکدام از آن‌ها را توضیح می‌دهیم.
با پیشرفت تکنولوژی تغییرات زیادی در اکثر زمینه‌های صنعتی و هنری دنیا پدید آمده است، صنعت چوب و نجاری نیز از این قاعده مستثنا نیست و پیشرفت روزافزون تکنولوژی باعث به وجود آمدن انواع جدید و کاربردی‌تر ابزارهای نجاری ازجمله اره‌های دستی و برقی شده است.
انتخاب اره دستی نجاری مناسب
با توجه به جنس چوب و نوع کاری که قرار است انجام شود، نوع اره انتخابی فرق می‌کند و گاهی برای ساخت یک سازه چوبی نیاز به استفاده از چند نوع اره دستی چوب برای شرایط و مصارف مختلف است. یکی از شاخصه‌های انتخاب اره، تعداد دندانه‌ها در هر اینچ و ریزودرشت بودن این دندانه‌ها است.
هرچه دندانه‌ها ریزتر باشد و در هر اینچ تعداد دندانه بیشتری روی اره باشد، برشی که ایجاد می‌شود منظم‌تر و دقیق‌تر خواهد بود.
از اره با دندانه‌های درشت‌تر برای سطوح نرم‌تر و از اره با دندانه‌های ریزتر برای سطوح سخت‌تر استفاده می‌کنند. هرچه اندازه دندانه‌ها درشت‌تر باشد برش چوب زمان کمتری خواهد برد ولی دقت پایین‌تری خواهد داشت.
وجه تمایز دیگر اره‌ها این است که در بعضی از اره‌ها تیغه‌ها یک‌طرفه هستند و در بعضی دیگر دو طرفه یا دو لبه. به بیان بهتر وقتی‌که از یک اره با تیغه‌های دو طرفه استفاده می‌کنیم، هم در مسیر رفت و هم در مسیر برگشت عمل برش چوب انجام می‌شود.
دراین‌بین از شناخت کیفیت یک اره نباید غافل شد، یکی از شاخصه‌های انتخاب یک اره خوب یکدست بودن زاویه تمام دنده‌ها است و شاخصه دیگر این‌که تیغه اره نباید انحنای خاصی داشته باشد. بهتر است تیغه اره به شکل مخروط باشد تا به‌راحتی از درون چوب بیرون بیاید و کار با آن راحت باشد.
اره‌های دستی می‌توانند تیغه‌هایی به شکل نوار باریک فلزی و کوتاه داشته باشند. جنس سیمی و مویی از دیگر انواع این تیغه‌ها است. به عنوان مثال از اره مویی برای برش چوب در هنر معرق کاری استفاده می‌شود.
اره‌های ماشینی دارای سه نوع تیغه گرد مانند اره دیسکی، نواری با طول کوتاه مانند اره چکشی، و نواری بدون انتها مانند اره فلکه هستند که به دستگاه مخصوص خود بسته می‌شود.
جنس تیغه‌ها در زمان مصریان از جنس مس بود اما امروزه از فولاد است و دندانه‌ها آبکاری می‌شود. هرچه تیغه‌اره و دندانه‌ها تیزتر باشند به همان اندازه بریدن چوب آسان‌تر، سریع‌تر و با صرف انرژی کمتری انجام می‌شود و برش دقیق‌تری را برای ما به ارمغان می‌آورد.
تقسم بندی اره دستی نجاری بر اساس نوع برش
اره‌های عرضی‌بُر
این اره‌ها برخلاف جهت الیاف چوب حرکت می‌کنند، بنابراین تیغه‌های این اره‌ها باید دو طرفه باشد و در دو جهت رفت و برگشت چوب را ببرد.
اره‌های طولی بُر
این اره‌ها در جهت الیاف چوب یا همان طول چوب حرکت می‌کنند، بنابراین تیغه‌های این اره‌ها یک‌طرفه است و فقط در جهت برگشت چوب را می‌برد.

کالای شما به سبد خریدتان اضافه شد

تعداد