close

پلای وود چیست؟

logo

پلای وود چیست؟ (plywood)
plywood ورقی است که از صفحه‌های چوبی نازک که به هم چسبیده شده‌اند، تشکیل شده است. درواقع پلای وود از تخته سلا های به هم چسبیده ساخته شده است.
این ورق کاربردهایی متنوع با طیف گسترده‌ای دارد. می‌توان از این ورق‌ها برای قالب گیری سازه‌های بتنی، ساخت مبلمان، کابینت، سازه‌های چوبی، دیوارهای چوبی و بسته بندی لوازم استفاده کرد.
این تخته به‌طور قابل توجهی از ورق‌های MDF ،لترون و … قوی‌تر است. این قدرت به خاطر نحوه قرار گیری لایه‌های چوب بر روی یکدیگر و کیفیت چوب مصرفی در آن است.
در سیستم‌های پرس ورق معمولاً از قرار دادن ورق‌ها در زوایای ۹۰ درجه (به‌صورت تار و پودی) استحکام لازم برای ورق را فراهم می‌کنند اما در پلای وود باضخامت‌های بالا، چوب‌ها در زوایای ۳۰، ۶۰، ۹۰، ۱۲۰، ۱۵۰ و ۱۸۰ درجه مرتب می‌شوند. فکر می‌کنم کاملاً قابل پیش‌بینی است که این سبک پرس و چینش تا چه حد می‌تواند به استحکام ورق بیفزاید.
موارد استفاده از پلای وود چیست؟
در کشورهای اروپایی و آمریکایی به‌طور گسترده از plywood برای ساخت کابینت آشپزخانه لوازم خانگی، میز تلویزیون، میز کار، میز جلو مبلی، استفاده می‌شود.
همچنین در بسته بندی محصولات سنگین وزن از این ورق‌ها برای ساخت جعبه‌های بسته بندی استفاده می‌شود.
از تخته‌های چند لایی ساخته شده با چوب ماهون و توس برای ساخت بدنه هواپیماهای جنگی در جنگ جهانی دوم استفاده می‌شد. این در حالی بود که در صنایع کشتی سازی هم پلای وود کاربرد زیادی داشت.
ویژگی‌های تخته چندلا (پلای وود)
استحکام بالا
این تخته‌های در مقابل ضربه، کشش و آسیب، بسیار مقاوم هستند و همچنین در زمان برش کاری و ساخت لوازم با این تخته‌ها، بسیار راحت هستید. از این تخته‌های می‌توان برای پوشش دیوارها، کف، سقف و دیگر سطوح استفاده کرد.

کالای شما به سبد خریدتان اضافه شد

تعداد