close

راهنمای خرید متر نجاری نواری و بررسی ویژگی های یک

logo

 

متر نجاری به‌عنوان یک ابزار اندازه گیری و اندازه گذاری خصوصیات و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد. خرید متر نجاری باید با دقت ویژه‌ای انجام شود. دیگر دوران آن گذشته است که به فروشگاه ابزار یراق مراجعه کنید و هر متری که فروشنده جلوی رویتان گذاشت، خرید کنید. یک نجار را با متر در دستش و مداد روی گوشش می‌شود شناخت. اهمیت متر نجاری خوب بر هیچ نجاری پوشیده نیست و به‌عنوان یک نجار خوب باید به دنبال یک متر نجاری خوب باکیفیت و استاندارد باشید.

طول مناسب متر نجاری چیست؟

نکته اولی که در زمان انتخاب متر نجاری باید به آن توجه داشته باشید، طول متر هست. معمولاً مترها در اندازه‌های ۱.۵، ۳، ۵، ۷ و ۱۰ متری تولید می‌شود. شما می‌توانید بر اساس نوع کارتان اقدام به خرید یک یا چند متر کنید. اجازه دهید کمی بیشتر توضیح دهیم.

سبک کار شما در انتخاب نوع متر بسیار تأثیرگذار است. اگر نصاب پارکت، نمای ساختمان، آلاچیق و پرگولا و … باشید، حتماً برای این پروژه‌ها از متر نجاری به طول ۷ متر استفاده کنید. مطمئن باشید کار با مترهای ۵ متری و سه متری برای شمایی که سازه‌های بزرگ و حجیم می‌سازید، کمی سخت خواهد بود.

اگر یک نجار کابینت ساز هستید، احتمالاً متر ۵ متری هم برای شما کفایت خواهد کرد و نیازی به مترهای ۷ متری ندارید.

اگر سازنده سازه‌های کوچک و تزئینی هستید، نیاز به حمل و نگهداری مترهای ۵ متری نیست. یک متر با طول نوار ۳ متر هم مناسب کار شماست و راحت‌تر با آن کار می‌کنید.

پس نکته‌ی مهم در زمان انتخاب طول نوار برای متر این هست که باید به سبک کار خود و سازه‌هایی که می‌سازید دقت داشته باشید. هر چه طول نوار متر بیشتر باشد، حجم و وزن آن هم بیشتر می‌شود.

پیشنهاد ما برای خرید متر نجاری چیست؟

ما پیشنهاد می‌کنیم با توجه به قیمت ارزان متر، ۳ عدد متر خریداری کنید. از متر ۷ متری برای اندازه گیری بیرون از کارگاه و در محل پروژه استفاده کنید. متر با نوار ۵ متری هم برای اندازه گیری و اندازه گذاری الوارهای چوبی بلند مناسب است. برای اندازه گیری‌های داخل کشو، داخل باکس، پایه‌ها، طبقه‌ها و … می‌توانید از مدل ۳ متری استفاده کنید.

هرچه متر کوچک‌تر باشد، در دست راحت‌تر جا می‌شود، راحت‌تر بازو بسته می‌شود، سبک‌تر است و راحت‌تر می‌شود با آن عملیات اندازه گیری و اندازه گذاری را انجام داد. در مجموع کار با مترهای کوچک و نقلی لذت‌بخش‌تر است.

خصوصیات زبانه متر نجاری چیست؟

این مورد بسیار مهم است. درواقع تشخیص متر نجاری از متر آهنگری، در همین بخش است و شما باید در زمان انتخاب متر نجاری به همین موضوع با اهمیت دقت ویژه‌ای داشته باشید. زبانه متر نجاری و زبانه متر آهنگری یک تفاوت اصلی دارند. در زبانه متر آهنگری دو برآمدگی دایره‌ای وجود دارد که آهنربایی هستند. از این برآمدگی‌ها در آهنگری برای چسبیدن موقتی زبانه متر به فلز استفاده می‌شود و عملیات اندازه گیری و اندازه گذاری را راحت‌تر می‌کند.

متر استاندارد نجاری این برآمدگی را ندارد و به‌جای آن یک شیار در قسمت زبانه وجود دارد که محل قرارگیری متر بر روی میخ است. یکی از کاربردهای شیار روی زبانه متر این هست که می‌توانید در زمان اندازه گیری، میخ یا پیچ را به چوب متصل کنید و برای اندازه گیری راحت، تاج میخ یا پیچ را در داخل شیار زیانه قرار دهید و در هر مسیری که دوست دارید متر را حرکت دهید.

نوار متر نجاری خوب چگونه باید باشد؟

یکی دیگر از بخش‌های هر متر نواری، نوار آن است. یکی از خصوصیت‌های نوار متر نواری این هست که نباید به‌سادگی بشکند و یا اینکه اعداد روی آن پاک شود. البته سنجش این موضوع کمی سخت هست و باید به نظرات افرادی که از یک برند خاص استفاده کرده‌اند، استناد کنیم. در بازار ایران هم دنیایی متر چینی و وارداتی بی‌کیفیت وجود دارد و تشخیص این موضوع کمی سخت هست؛ اما می‌توان موارد دیگر را در لیست انتظارات خودمان قرار دهیم.

اول اینکه اعداد درج شده روی متر نجاری باید سانتی‌متر باشد. متأسفانه برخی واردکننده‌ها فقط وارد می‌کنند و برایشان مهم نیست که متر به اینچ طراحی شده یا سانتی‌متر… البته خوشبختانه بیشتر مترها از یک‌طرف اینچ هستند و از طرف دیگر سانتی‌متر؛ اما شما باید به دنبال مترهایی باشید که از دو طرف سانتی متر هستند. در زمان اندازه گذاری و حتی اندازه گیری اینکه هر دو طرف سانتی‌متر باشد بسیار مهم است. با توجه به اینکه در نجاری یک میلی‌متر هم تأثیر زیادی در کیفیت کار دارد، همین مورد می‌تواند موجب اندازه گیری نادرست و خرابی کار شود.

 

کالای شما به سبد خریدتان اضافه شد

تعداد