close

معایب استفاده از ورق MDF برای ساخت سازه های چوبی چ

logo

معایب استفاده از ورق MDF برای ساخت سازه های چوبی چیست؟َ
ام دی اف (MDF) یکی از انواع ورق‌های چوبی است که در سال‌های اخیر موردتوجه بسیاری از نجارهای قرار گرفت و سهم زیادی از بازار صنعت چوب ایران را به خود اختصاص داده است. شرکت‌های بسیار زیادی از ورق ام دی اف برای ساخت لوازم چوبی، سرویس‌های چوبی، کابینت و … استفاده می‌کنند.
MDF از ترکیب خرده‌های چوب (پودر چوب) و رزین (چسب) تولید می‌شود. MDF یا Medium Density Fiberboard d یک ورق مهندسی شده است که به زبان ساده تحت گرما و پرس از ترکیب چیپس چوب و چسب اوره فرمالدئید ساخته می‌شود. ورق ام دی اف در بازار به‌صورت دو رو خام، یک رو خام (یک رو لمینیت) و دو رو لمینیت (روکش لمینیت) و … به فروش می‌رسند.
وقتی MDF را برش می‌دهید، ذرات گرد و غبار به همراه چسب اوره فرمالدئید در هوا پخش می‌شود. همین خصوصیت ورق ام دی اف به خطرات استفاده از این ورق افزوده است. به عبارتی یک نجار باید در کنار استنشاق گرد و خاک ناشی از برش، ماده‌ای خطرناک و سمی و سرطان‌زا به نام فرمالدئید را هم وارد بدن خود می‌کند.
آیا فقط ام دی اف خطر دارد؟
البته این موضوع را نباید فراموش کرد که گرد و خاک تمامی ورق‌های چوب و حتی چوب طبیعی برای سلامت نجار خطر دارد و نباید استفاده از تجهیزات استاندارد مکنده گرد و غبار غافل شد. اگر فرمالدئید موجود درام دی اف سرطان‌زا هست، خاک اره بدون فرمالدئید هم سرطان‌زا هست! نباید به خاطر اینکه در کارگاه خود از ام دی اف استفاده نمی‌کنید، از تجهیزاتی مانند مکنده هوا و تهویه هوا و … غافل شوید.
برای ساخت ورق ام دی اف به نسبت سایر ورق‌های چوبی موجود در بازار مانند پلای وود، OSB، فینگر جوینت و … از چسب بیشتر استفاده می‌شود. به‌عنوان مثال در ورق‌های OSB از رزین فنل فرمالدئید استفاده می‌شود که درصد کمتری از فرمالدئید را در خود دارد.
اثرات گرد و غبار ناشی از چوب بر سلامت انسان چیست؟
گرد و غبار چوب و به‌خصوص از چوب سخت باعث ایجاد سرطان بینی و سینوس در کارگران شاغل در صنعت چوب می‌شود. برخی از گونه‌هایی از درخت که به‌عنوان عامل سرطان شناخته می‌شوند، شامل چوب بلوط، ماهون، راش، گردو، توس، نارون و … هستند. همانند فرمالدئید، این سرطان‌ها سال‌ها طول می‌کشد تا پیشرفت کنند و به‌طور کلی نیاز به قرار گرفتن در معرض قابل توجه و مداوم برای مدت طولانی دارند.
مزایای استفاده از ورق ام دی اف چیست؟
در این بخش به‌صورت تیتر وار به معرفی مزایا ورق MDF می‌پردازیم.
 * به خاطر استفاده از مواد شیمیایی برای ساخت این ورق، حشرات تمایلی برای نفوذ در داخل آن را ندارند
* ام دی اف در برابر سرما و گرما واکنش چندانی نشان نمی‌دهد؛ اما در برابر رطوبت و آب مقاومت چندانی ندارد.
* هزینه تولید ورق‌های ام دی اف به مراتب پایین‌تر از هزینه تولید ورق چوبی هست و از چوب‌های پرتی استفاده می‌شود.
* و موارد دیگری که احتمالاً به آن آگاه هستید…
مضرات استفاده از ورق ام دی اف چیست؟
مهم‌ترین نگرانی استفاده از ورق ام دی اف قرار گرفتن در معرض گاز ناشی از وجود فرمالدئید در چسب است. UF چسبی هست که از ترکیب اوره و فرمالدئید ساخته می‌شود. در پروسه ساخت ورق هرچه فرمالدئید بیشتری اضافه شود، ورق سخت‌تر می‌شود همچنین هرچه فرمالدئید بیشتر باشد، گاز بیشتری از ورق ساطع می‌شود. یک ورق MDF ممکن است ماه‌ها و سال‌های زیادی این گاز را از خود خارج و محیط اطراف خود را آلوده کند.
به همین دلیل سازمان‌های نظارتی از شرکت‌های تولیدکننده می‌خواهند که:
* از چسب‌های جایگزین مانند ملامین فرمالدئید یا فنل فرمالدئید استفاده کنند که فرمالدئید کمتری ساطع می‌کنند.
* فرمالدئید کمتری به رزین اضافه کنند.
* از چسب‌های بدون فرمالدئید، مانند سویا، پلی وینیل استات یا متیلن دییزوسیانات استفاده کنند.

کالای شما به سبد خریدتان اضافه شد

تعداد