close

دلایل سوختن چوب در هنگام برش با اره دیسکی چیست؟

logo
دلایل سوختن چوب در هنگام برش با اره دیسکی چیست؟

دلایل سوختن چوب در هنگام برش با اره دیسکی چیست؟
سوختن چوب در هنگام برش با اره چوب و به‌خصوص اره‌های دیسکی (فارسی بر، اره میزی، اره گرد دستی و …) امری رایج در نجاری هست. 
یکی از رایج‌ترین تیغه‌های مورداستفاده در ابزارهای نجاری، تیغه دیسکی است. گاهی پیش می‌آید در زمان برش چوب به اصلاح می‌سوزد و حتی مقداری دود از محل برش به هوا برمی‌خیزد. اتفاق سوختن چوب به دود محدود نیست و حتی قسمت برش خورده چوب سیاه می‌شود. سوختن به دلیل گرما به وجود می‌آید و این گرمای زیاد سه دلیل عمده دارد که در ادامه به معرفی هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت.
به تنظیم دقیق سرعت برش دقت کنید!
تنظیم سرعت برش چوب کاملاً تجربی به دست می‌آید. برخی چوب‌ها را می‌توان به‌آرامی برش داد و برخی چوب‌ها مانند گیلاس و افرا مستعد سوختن هستند و در هنگام برش آن‌ها باید با یک سرعت مشخص برش را انجام داد. اگر چوب را سریع برش دهید، موجب لاشه شدن و پرز در محل برش می‌شود و اگر خیلی آهسته برش چوب را انجام دهید، احتمال سوختن آن بسیار بالاست.
آیا گونیا دستگاه تراز است؟
یکی دیگر از مواردی که موجب سوختن چوب در هنگام برش می‌شود، تراز نبودن گونیا است. گونیا نقش کلیدی در برش چوب دارد. به‌عنوان مثال اگر گونیا اره میزی خراب باشد، اساساً هیچ برشی درست انجام نمی‌شود. در مورد سوختن چوب در هنگام برش، زمانی این مشکل پیش می‌آید که انتهای گونیا اره میزی به سمت تیغه منحرف باشد و چوب در هنگام برش به سمت تیغه منحرف می‌شود.
اصطکاک حاصل از برخورد لبه چوب با تیغه، موجب سوختن محل برش می‌شود.
از چه تیغه‌ای استفاده می‌کنید؟
انتخاب نوع تیغه برای برش چوب بسیار مهم هست. در نوشته‌های پیشین مطلبی با عنوان چگونه تیغه اره گرد مناسب را انتخاب کنیم؟! منتشر کرده بودیم. در این مطلب خصوصیات هر تیغه و معایب و مزایا آن توضیح داده شد. بسیار ساده می‌توان توضیح داد که اگر از تیغه مخصوص ام دی اف برای برش چوب استفاده کنید، به‌احتمال بسیار زیاد، محل برش می‌سوزند و سیاه خواهد شد.
تیغه‌های دندانه درشت فضای کافی برای باربرداری و برش چوب و تخلیه تراشه‌ها ایجاد می‌کنند که گزینه‌ای مناسب برای برش چوب طبیعی هستند.
چوب را صاف برش دهید
نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید، برش صاف چوب است. اگر در زمان برش چوب دست خود یا تیغه را تکان دهید، برش درست انجام نمی‌شود. تکان‌های چوب در اثر حرکت نادرست با اعوجاج چوب موجب سوختن چوب در هنگام برش خواهد شد.
آیا تیغه دیسکی سرویس شده است؟
عدم تیز و تمیز بودن تیغه دو عاملی هستندکه موجب سوختن چوب در هنگام برش میشوند.
اگر تیغه تیز نباشد، مدت‌زمان بیشتر باید چوب را در مسیر برش قرار دهید تا چوب برش داده شود. تیغه کند فشار زیادی به چوب وارد می‌کند. این زمان و فشار زیاد، اصطکاک ایجاد می‌کند و اصطکاک موجب ایجاد گرما می‌شود.

کالای شما به سبد خریدتان اضافه شد

تعداد