close

نکته‌های فنی که یک نجار از چوب کاج (نراد روسی) بای

logo
نکته‌های فنی که یک نجار از چوب کاج (نراد روسی) بای

نکته‌های فنی که یک نجار از چوب کاج (نراد روسی) باید بداند چیست؟
چوب نراد یا به اصلاح چوب روسی یکی از پرمصرف‌ترین چوب‌های مورد استفاده در صنعت چوب ایران است. این چوب در سال‌های گذشته از کشورهایی مانند فنلاند، چک، اتریش، برزیل، بلژیک و … وارد ایران می‌شد. از سال ۷۵ به بعد (سال ۷۸)، آرام‌آرام واردات چوب کاج از این کشورها محدود شد و تاجران ایرانی به واردات چوب از روسیه روی آوردند.
چوب درخت کاج یک چوب نرم شناخته می‌شود. نرم بودن چوب درخت کاج به این معنی نیست که قابل استفاده نیست و مقاومت خوبی ندارد، بلکه نسبت به چوب‌های با تراکم بالا مانند بلوط ،تراکم و جرم مخصوص کمتری دارد. چوب کاج مقاومت بالایی در برابر شوک و تنش دارد به همین دلیل در صنعت مبلمان از آن استفاده می‌شود.
در گذشته از چوب نراد (کاج) برای ساخت لوازم چوبی سبک روستیک استفاده می‌شد؛ اما امروزه اساتید برای ساخت لوازم چوبی سبک مدرن هم از این چوب استفاده می‌کنند. شاید بتوان نقش رنگ‌های چوب و تکنیک‌های رنگ کاری را در انتخاب این چوب پررنگ دانست.
چوب روسی ازنظر شکل ظاهری دارای رنگ روشن (کرم و سفید یا نخودی) است که رگه‌های قهوه‌ای متمایل به قرمز دارد. برخی گونه‌های این چوب بسیار سفید و برخی دیگر متمایل به زرد هستند.
چرا چوب روسی؟
علت نام‌گذاری چوب کاج (نراد، یولکا، ساسنا و…) به چوب روسی هم به دلیل واردات انحصاری از روسیه این چوب در میان اساتید به نام چوب روسی مصطلح شد.
به خاطر عواملی مانند کاشت صنعتی درخت و خصوصیات چوب درخت کاج صنعتی، این چوب دارای قیمت به نسبت پایین (متری ۲۵۰۰ تومان در سال ۶۱ – جهت اطلاع) در میان چوب‌های دیگر بود. استان‌های شمالی مانند مازندران و گیلان از بزرگ‌ترین استفاده‌کنندگان این چوب هستند و این هم به دو دلیل عمده بوده است.
واردات چوب روسی از شمال کشور
چوب‌های کاج (pine) از دریای خزر (آستارا خان) و با استفاده از کشتی به بندرهای شمالی کشور انتقال داده می‌شوند. به همین دلیل نجارهای حاشیه دریای خزر به این چوب‌ها دسترسی آسان داشتند.
مقاومت چوب نراد در برابر موریانه
به دلیل وجود رطوبت بسیار بالا و شرایط زیست محیطی، حشرات زیادی اقدام به تخم گذاری در چوب‌ها می‌کردند و باعث ایجاد مشکلات زیادی در سازه‌های چوبی می‌شدند. چوب کاج به خاطر طعم و خاصیتش، موردعلاقه هیچ حشره‌ای نیست و نگران استفاده از آن در مناطق مرطوب نخواهید بود.
به همین خاطر هست که خریداران مبلمان ساکن در شمال کشور اگر قصد خرید مبلمان دارند، باید توجه ویژه‌ای به نوع چوب به کار رفته در کلاف مبلمان باشند که حتماً از چوب روسی (نراد) باشد.
چرا از چوب کاج در نجاری استفاده می‌شود؟
همان‌طور که می‌دانید استفاده از چوب کاج محدود به بازار ایران نیست و حتی در کشورهای اروپایی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته چوبی که در هر کشوری به‌غیراز ایران استفاده می‌شود، به‌مراتب باکیفیت‌تر از چوبی هست که در ایران استفاده می‌شود.
چوب درخت کاج یک چوب سبک و درعین‌حال قوی و خوش کار است. در گذشته از این چوب برای ساخت دکل کشتی استفاده می‌کردند. چون این چوب در برابر آب و پوسیدگی مقاومت خوبی داشت. حتی در صنعت راه‌آهن هم برای ساخت واگن قطار استفاده می‌شد.

کالای شما به سبد خریدتان اضافه شد

تعداد