close

چالشهای نجاری در زمستان

logo

چالش های نجاری در زمستان چیست؟ با رطوبت و سرما چه کنیم؟

نجاری در زمستان و هوای سرد چالش‌ها و مشکلات مخصوص به خود را دارد. شاید بتوان گفت نجارها زیاد از فصل زمستان خوششان نمی‌آید، سرمای زمستان برای این اساتید اذیت کننده نیست، بلکه مشکلاتی که در این فصل برای ساخت سازه‌های چوبی و درگیری‌های بعد از ساخت به وجود می‌آید، گاهی آن‌ها را دلسرد می‌کند.

چرا نجاری در زمستان سخت است؟

چوب نفس می‌کشد! چوب در برابر شرایط دمایی و رطوبت متفاوت واکنش نشان می‌دهد و بی‌تفاوت نیست. اگر یک قطعه چوبی (مهم نیست چه ابعادی داشته باشد) را در فضایی مرطوب قرار دهید، به‌راحتی رطوبت هوا را جذب می‌کند و حتی اگر این رطوبت زیاد باشد، به عرض آن افزوده می‌شود.

همچنین اگر این چوب مرطوب را از فضای مرطوب (مانند شمال کشور) به فضایی خشک (مانند کرمان) منتقل کنید، سریعاً واکنش نشان می‌دهد و با از دست دادن رطوبت ترک می‌گیرد و دفرمه می‌شود. این واکنش چوب امری طبیعی است و باید بپذیرید که با ماده‌ای زنده و طبیعی کار می‌کنید.

حتی اگر سازه چوبی ساخته شده در کارگاه نجاری به خانه مشتری منتقل شود، در اثر گرمای زیاد خانه و خشک بودن آن و در کل دمای بالاتری که نسبت به محیط دارد به‌احتمال زیاد سازه دچار مشکلاتی خواهد شد.

تغییر دما و رطوبت چه مشکلاتی برای سازه چوبی ایجاد می‌کند؟

چسب چوب در شرایط دمایی زیر ۰ درجه عملکرد درستی ندارد و خشک نمی‌شود. با این وجود امکان ایجاد یک اتصال استاندارد وجود ندارد.

اگر تخته یا الوار چوبی خیس داشته باشید و آن را سریع خشک کنید، یا اینکه از هوای مرطوب به هوای خشک منتقل کنید، ترک می‌گیرد و دچار پیچ و تاب می‌گردد.

اگر سازه چوبی را از منطقه مرطوب به خشک منتقل کنید، اتصالات از هم جدا می‌شوند. محل اتصالات چوب باز می‌شود و چوب از قسمت‌های مختلف ترک می‌گیرد.

به‌عنوان مثال اگر یک کمد چوبی را در فصل زمستان از شمال به تهران منتقل کنید، احتمالاً درب‌ها و کشوهای آن به‌خوبی باز و بسته نشوند و حتی دچار پیچ و تاب شوند.

کارگاه نجاری استاندارد و مناسب بسازید

اگر قرار است بازارتان را گسترده کنید و درآمد بیشتری داشته باشید، باید حرفه‌ای عمل کنید و اجازه ندهید شرایط محیطی و دمایی کیفیت کار شما را زیر سؤال ببرد. مطمئناً مشتریان ناراضی دوباره به سمت شما نخواهند آمد. پس باید به فکر ساخت یک کارگاه استاندارد و یا تجهیز آن برای استفاده در زمستان کنید.

نکته اول برای ساخت یک کارگاه نجاری در زمستان این است که باید کارگاه نجاری عایق بسازید. در یک کارگاه نجاری بدون عایق، هیچ کنترلی بر روی دما و رطوبت هوا ندارید. اگر در شهرهای مرطوب شمال یا جنوب کشور هستید، فکری به حال کم کردن رطوبت کارگاه کنید. رطوبت، رطوبت، رطوبت… این مورد قاتل سازه‌های چوبی شماست.

کالای شما به سبد خریدتان اضافه شد

تعداد