close

ترفندها و نکته‌های استفاده از چسب چوب در نجاری

logo
ترفندها و نکته‌های استفاده از چسب چوب در نجاری

ترفندها و نکته‌های استفاده از چسب چوب در نجاری
چسب چوب یکی از محبوب‌ترین مواد برای اتصال دو قطعه چوبی است. شما می‌توانید با استفاده از چسب چوب یک اتصال سریع و قوی بین دو قطعه چوبی ایجاد کنید. استفاده از چسب چوب ترفندها و نکته‌های مخصوص به خود را دارد و دانستن راه‌های درست استفاده از چسب چوب، به شما برای داشتن یک اتصال درست کمک می‌کند.
در زمان استفاده از چسب چوب چه نکاتی مهم است؟
در این نوشته به بررسی و معرفی راه‌های استفاده از چسب چوب خواهیم پرداخت. با ما در ادامه همراه باشید.
به اندازه نیاز خود اقدام به خرید چسب چوب کنید.
چسب چوب هم مانند بسیاری از مواد شیمیایی دیگر، پس از مدت زمانی مشخص، خاصیت و کارایی خود را از دست می‌دهد و به اصطلاح فاسد می‌شود. با توجه به اینکه شرایط انبار داری حتی در انبارهای کارخانه‌ها و فروشگاه‌های ابزار یراق به‌درستی رعایت نمی‌شود، پیش‌بینی می‌شود این مواد زودتر از حالت استاندارد خود کارایی و خاصیت خود را از دست بدهند.
پیشنهاد ما این هست که در هنگام خرید به تاریخ تولید و تاریخ انقضا دقت کنید و به هیچ عنوان محصول تاریخ گذشته خریداری نکنید. شاید فروشنده به شما بگوید این محصول تاریخ انقضا ندارد! اما متأسفانه بسیاری از مشکلات موجود در صنعت به خاطر همین سهل انگاری‌ها و بی توجهی به استانداردها است.
اگر چسب چوب قدیمی داشتیم چه کنیم؟
اگر در کارگاه خود چسب چوب قدیمی دارید و بنا به هر دلیلی دیگر آن غلظت و روان بودن قبل را ندارد، می‌توانید با استفاده از روش‌هایی، آن را قابل استفاده کنید. البته پیشنهاد اول ما دور ریختن چسب قدیمی و خرید چسب چوب جدید است؛ اما گاهی پیش می‌آید که مجبور هستید از چسب قدیمی استفاده کنید.
معمولاً پس از گذشت مدت زمان زیاد، چسب چوب سفت و محکم می‌شود و بسیار غلیظ‌تر از حالت اول خود خواهد شد. برای حل این مشکل یا یک میله فلزی و یا یک تکه چوب بسیار محکم، محتویات داخل قوطی را به خوبی هم بزنید تا مواد داخل آن ترکیب شود. برای نرم‌تر شدن چسب چوب می‌توانید با اضافه کردن کمی آب، آن را رقیق‌تر کنید تا قابلیت استفاده داشته باشد.
شاید اضافه کردن آب به مقدار ۵ درصد برای رسیدن به غلظت مناسب گزینه خوبی باشد.
برای فضای باز از چسب چوب مخصوص استفاده کنید
همان‌طور که می‌دانید ساخت سازه‌های چوبی ویژه فضای باز چالش‌ها و مشکلات مخصوص به خود را دارد. بسیاری از اساتید به خاطر نداشتن دانش و مواد اولیه کافی برای ساخت لوازم چوبی ویژه فضای باز یا از این کار سر باز می‌زنند و یا اینکه کار را به‌درستی انجام نمی‌دهند.
اگر علاقه به تولید وسایل چوبی برای فضای باز یا نقاط مرطوب دارید، بهترین راهکار برای اینکه اتصالی پایدار و مانا داشته باشید، استفاده چسب چوب پلی یورتان یا چسب چوب ضد آب و در برخی موارد چسب چوب کشتی است. هر یک از این چسب‌ها کارایی و قابلیت‌های مخصوص به خود را دارند.
پس به هیچ عنوان از چسب چوب‌های معمولی موجود در بازار برای سازه‌های موجود در فضای باز و در معرض آب و رطوبت استفاده نکنید. شاید در روزهای ابتدایی آثاری از خرابی چسب پیدا نباشد؛ اما به مرور زمان پوک و خراب خواهند شد.
قبل از چسب کاری از قرارگیری درست دو قطعه مطمئن شوید
یک سازه چوبی از قطعات بسیار زیادی تشکیل شده است. گاهی پیش می‌آید قطعات چوبی بنا به دلایل مختلف مانند اشتباه در اندازه گیری در کنار یکدیگر به‌درستی قرار نمی‌گیرند. نجار مجبور می‌شود دوباره اتصال به اندازه چوب را تغییر دهد.
هدف از توضیح این نکته این است که ابتدا از یک دست بودن اندازه قطعات، چفت بودن اتصالات مطمئن شوید و پس از اطمینان کامل، عملیات چسب کاری چوب را آغاز نمایید. شاید برای شما پیش آمده باشد که مجبور شده باشد قطعه‌ای که به چسب چوب آغشته شده را بار دیگر برش دهید و در نتیجه دستگاه شما به چسب چوب آغشته می‌شود و باعث کثیفی آن خواهد شد.

کالای شما به سبد خریدتان اضافه شد

تعداد