close

تفاوت چوب راش ایرانی و راش گرجستانی

logo
تفاوت چوب راش ایرانی و راش گرجستانی

چوب راش ایرانی:

چوب راش ایرانی بافت ریز و همگنی دارد و رنگ آن معمولا از بیرون به رنگ سفید و مایل به صورتی است. درون آن زرد روشن تا صورتی یا قرمز می‌باشد. این چوب دارای گره‌های بزرگ است که این موضوع را می‌توان جز معایب درخت راش ایرانی محسوب کرد. وزن چوب راش ایرانی حدود ۰/۶ تا ۰/۷۵ گرم بر سانتی متر مکعب است. دلیل اصلی اینکه سازندگان در مبلمان، سرویس خواب، درب‌های تمام چوب و مصنوعات چوبی چوب راش را بیشتر استفاده می‌کنند این است که چوب راش چوب بسیار سختی است و برای منبت بسیار عالی است.

چوب راش اروپایی Fagus sylvatica:

راش اروپایی هم مانند انواع دیگر آن، دارای تراکم بالایی است. راش اروپایی خود انواع مختلفی دارد. در ایران بیشتر از چوب راش آلمانی و گرجستانی استفاده می‌شود و البته قابل ذکر است که راش آلمانی از استاندارد بالاتری برخوردار است.

راش گرجستانی:

از راش گرجستانی یا اروپایی برای ساخت درب و پنجره، میز و کلاف مبل استفاده می‌کنند. اصولا راش اروپایی کمی روشنتر از راش ایرانی است که با کمک بخار می‌توان رنگ آن را کمی تیره‌ تر کرد.

یکی از پرمصرفترین انواع چوب‌ راش در ایران چوب راش گرجستان می‌باشد. چوب راش گرجستان با ضخامت ۲.۵تا ۷ سانتی متر وارد کشور می‌شود و برای نجارها انتخاب بهتری است. معمولا درخت راش گرجستانی در شرایط گلخانه‌ای پرورش می‌یابد و در ابعاد مشخص و با رطوبت کمتر از ۱۵ درصد وارد ایران می‌شود و کاملا آماده کار است. چوب راش گرجستانی گره ندارد و کار با آن آسانتر است. اما کیفیت پایینتری از راش آلمان دارد.

چوب راش پلمایر آلمان:

راش آلمان، بسیار چوب با کیفیت، با چگالی بالا و منحصر به فرد است. ضخامت این چوب حدود ۳ تا ۷ سانتیمتر است و به نسبت سایر چوب‌های راش بسیار گرانتر است.

چوب راش ترکیه:

در بازار ایران می‌توان چوب راش ترکیه را نیز پیدا کرد که از نظر ظاهر شبیه به پلمایر آلمان است اما کیفیت پایینتری دارد و در حد چوب راش گرجستان است.

در نهایت برای جمع‌بندی تفاوت چوب راش ایرانی و گرجستانی باید بگوییم که چوب راش ایرانی از کیفیت بسیار بهتری نسبت به چوب راش ترکیه و گرجستانی برخوردار است اما متاسفانه به دلیل بهره‌برداری بی‌رویه از جنگل‌های ایران، این چوب مرغوب در حال نابودی می‌باشد و در بازار ایران به سختی یافت می‌شود. نقطه ضعف چوب راش ایرانی رطوبت بالای آن و عدم یکنواختی آن است. بعد از بحث کیفیت باید اشاره کنیم که کار کردن با چوب راش گرجستان راحت‌تر از چوب راش ایرانی است و به همین علت در بین نجارها محبوبیت بالاتری دارد.

کالای شما به سبد خریدتان اضافه شد

تعداد