close

چوب توسکا

logo
چوب توسکا

چوب توسکا

چوب توسکا، یکی از انواع چوبها در تولید نرده چوبی ، پله چوبی و دستنرده چوبی است ، این چوب از انواع چوبهای غیر سخت است که معمولاً در شمال ایران ارمنستان گرجستان و.... یافت می‌شود. اگرچه گونه‌های مختلفی از این درخت در اقصی نقاط جهان وجود دارد اما پرکاربردترین نوع آن، توسکا قرمز است. چوب توسکا بومی ارزان‌تر از چوب‌های غیربومی در هر منطقه هستند. تمام رنگ‌های چوب توسکا از سفید تا قرمز کمرنگ، یکدست هستند. درخت توسکا، بعد از ۲۵ تا ۴۰ سال بالغ می‌شود و اگر سن درخت از ۷۰ سال بگذرد؛ کیفیت آن کاهش می‌یابد. قد متوسط یک درخت توسکا ۹۰ فوت است

تاریخچه چوب توسکا

چوب توسکا پیش از اینکه ساکن آمریکای شمالی شود؛ در نقاط مختلف دنیا مانند اروپا، سیبری، ایران و آفریقای شمالی پیدا می‌شد. یک افسانه قدیمی، درخت توسکا سیاه را پادشاهی پنهان در جنگل‌های اسکاتلند می‌نامد. در عهد مفرغ، اسکاتلندی‌ها در دنیای خیالی و واقعی خود از چوب توسکا برای ساخت قلعه‌های چوبی استفاده می‌کردند. چوب توسکا بعد از اینکه در آب رها می شود؛ استحکامی عجیب پیدا می‌کند. در دوران انقلاب صنعتی از توسکا در اسکله و به عنوان لنگرگاه استفاده می‌شد. بیشتر نواحی ونیز روی تنه درختان توسکا بنا شده اند. توصیه می‌شود؛ اگر کنده توسکا بلافاصله مورد استفاده قرار نمی‌گیرد؛ آن را داخل آب ذخیره کنید. البته طبق روشهای امروزی بهتر است چوب را با هوا یا کوره خشک کنید.

کارایی

به دلیل اینکه چوب توسکا به راحتی میخ، پیچ یا چسب می‌شود؛ به انتخابی عالی برای سبک‌های مختلف ساخت نرده چوبی، پله چوبی، پایه نرده چوبی ، کفپوش و ... تبدیل شده است. سطح توسکا به خوبی سنباده می‌خورد و صیقلی می‌شود. به همین خاطر، خیلی راحت رنگ میشود. وقتی که رنگ شود( به شرطی که از استر استفاده نکنید) ؛ به خوبی با چوب ماهون، آلبالو و گردو ترکیب می‌گردد. چون توسکا، انتخابی نسبتاً ارزان‌تر است؛ می‌توانید از آن در کنار رنگ چوب های دیگر بهره ببرید و هزینه‌ها را کاهش دهید. در طول پروسه خشک کردن، چوب قدری آب می‌رود حدود 10 درصد؛ بعد از خشک شدن از نظر ابعادی ثبات می‌یابد. چوب توسکا، چوبی نسبتاً نرم است و چگالی متوسطی دارد. این چوب سبک است و مقاومت چندانی در برابر ضربه ندارد.

موارد استفاده چوب توسکا

چوب توسکا در صنعت نرده چوبی و مبلمان خیلی محبوب است زیرا رنگ و بافت آن یکنواخت و انعطاف‌پذیر می‌باشد. چنین مشخصاتی در صنعت کفپوش هم ستودنی است. توسکا می‌تواند کفپوش نقاط مختلف خانه افرادی باشد که دوستدار نماهای ساده و روستایی هستند.

مسائل زیست محیطی

توسکا برای محیط‌ زیست فوق‌العاده ارزشمند است. گونه های مختلف توسکا به سرعت رشد می کنند؛ حتی در نواحی که دچار بلایای طبیعی، حریق یا مین‌گذاری شده اند. توسکا مانند بادشکن در حوالی مزارع عمل می‌کند و آغازگر رشد یک زیست‌توده در منطقه‌ای ویران است. برگ توسکا، کودی فوق‌العاده است و خاک را با استفاده از نیتروژن موجود در هوا تغذیه می‌کند. گل درخت توسکا، منبع گرده ای فوق‌العاده برای زنبور، بخصوص زنبورعسل است. چون گل توسکا سریعترین منبع گرده در شروع بهار است؛ به ریکاوری زنبورها پس از زمستان کمک می‌کند. توسکا، یک منبع غذایی برای شب پره ها و پروانه‌ها نیز هست.

کالای شما به سبد خریدتان اضافه شد

تعداد