close

چوب چنار

logo
چوب چنار

چوب درخت چنار
چنار از درختان پهن برگ و خزان پذیر است که در اروپا ( به جز نواحی شمال و شمال شرقی ) کاشته می شود، و مناسب ساخت نرده چوبی، پله چوبی، پایه نرده چوبی و ... است . این درخت دارای گونه های متنوعی است که برخی از محبوب ترین آن ها عبارتند از :
‌ چنار آمریکایی (Platanus occidentalis) : این گونه بومی شرق آمریکا از مرز کانادا تا تگزاس و فلوریدا می‌باشد. چنار آمریکایی می تواند تا 35 الی 40 متر بلندی دست یابد. پوسته تنه آن دارای رنگ و طرح و نقش متنوع تری نسبت به سایرین است. میوه‌ی کروی آن کرکدار نیست. برگ‌های آن سه لوپه‌ و به ندرت پنج لوپه هستند که در سطح رو سبز و در سطح زیر در محل رگبرگ‌ها کرکدارند.
• چنار خوشه ای (Platanus racemosa) : این گونه بومی ایالت کالیفرنیای ایالات متحده و باخا کالیفرنیای مکزیک است و در مناطق ساحلی رودخانه‌ها ، ژرف ‌دره‌ها ، دشت‌های سیلابی و در کنار چشمه‌ها در انواع گوناگون زیستگاه‌ها رشد می‌کند. در حدود 35 متر ارتفاع می یابد و معمولا دارای دو یا سه تنه اصلی است که تنه اصلی به شکل واحد و مستقیم رشد نمی‌کند.
• چنار خاوری (Platanus Orientalis-L) : این گونه در اکثر نقاط ایران مانند اصفهان ، تهران ، ارومیه ، خراسان ، جنوب البرز و ... نیز کاشته می شود.  بیشتر درختان کهنسال در ایران چنار هستند. برگ های خزان ‌کننده آن سه‌گوش و در قاعده گوه‌ای شکل و در سطح زیرین کرک‌دار می‌باشند. میوه آن نیز به طور مشخص کرکدار است. معمولا تنه‌ بدون شاخه‌ آن تا 8 متر بلندی و 1 متر قطر دارد. در کشورمان چنارهایی دیده شده که تنه‌ بدون شاخه‌ آن تا 18 متر و قطر آن نیز گاهی در تک درختان تنه کوتاه تا بی از ۲ متر می رسد.
چوب چنار چوبی رنگ پذیر ، جلاپذیر با قابلیت چسب خوری خوبی است، و می تواند گزینه مناسبی برای نرده چوبی و پایه نرده چوبی باشد؛. این چوب نه تنها کیفیت خوبی داشته بلکه به دلیل فراوانی ارزان بوده و به مقدار بسیار زیادی در ایران عرضه می گردد. یکی از  چوب های مناسب برای خراطی است و از آن در  تولید نرده چوبی، دستنرده چوبی استفاده می شود.
همچنین در هنرهای دیگر از جمله در معرق کاری نیز کاربرد دارد. ضمن آن که از آن برای روکش‌های نمایی بسیار زیبا و نیز ساخت پایه‌های صندلی لهستانی و... نیز استفاده می کنند.

 

کالای شما به سبد خریدتان اضافه شد

تعداد